Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cykloslovíčkaření :-))

8. 5. 2009

      

SLOVNÍČEK

Obrazek

V tomto slovníčku najdete vysvětlení některých termínů, které se používají v běžné cyklistické mluvě.

 

A

Angrešt.....................................Cyklista s neoholenýma nohama.

Artur...........................................Kolo značky Author


B

Bahňák.......................................Cyklista na horském kole.

Balík............................................Peleton jedoucí pohromadě.

Berany........................................Zahnutá řidítka na silničním kole.

Bistro...................................Typ občerstvovacího zařízení, ve kterém si nikdy nic nedávejte! Název vznikl zkrácením panického výkřiku: "Utěkajme býstro preč!" (tj. utíkejme rychle pryč!).

Brzda

  •  Chléb (resp. obecně pečivo). Typická věta: "Musím tu konzervu trochu dobrzdit" tedy neznamená, že se chystám zabezpečit konzervu proti sjetí z kopce, nýbrž sníst její obsah společně s chlebem.
  • Nejpomalejší jezdec v družstvu. Jeho úkolem je svou pomalou jízdou neustále ostatní zdržovat, aby nemohli nepřetržitě valit jako blázni a nezchvátili se.

C

Čapáky.........................................Zimní cyklistické kalhoty.

Celopéro......................................Celoodpružené kolo

Celotesco...................................Odpružené kolo zakoupené v hypermaketu :-))

Clearing [klíring]........................Vyrovnání vzájemných finančních pohledávek. Provádí se zejména během týdenních cykloakcí vždy jednou za pár dní.


D

Dát tatrankovou .........................Výzva pro Tatratime (viz. Tatratime).


Démon...........................................Obdivuhodný jedinec.

Dokopec........................................Jedná se o kopec, který vyjíždíte (tj. jedete do kopce nahoru).

Dostat vyhubováno.....................Drsný karambol končící tvrdým dopadem na ústa.

Došla pára....................................Oznámení o záměru zpomalit jízdu v kopci.

Drapák...........................................Plášť s hrubým dezénem.

Drtit to...........................................Jet rychle ve sjezdu.

Důchodce.....................................nejmenší převodník (nejlehčí převod vhodný i pro starší osoby)


E

ELATR........................................Klasický letní cyklistický oděv (ELasťáky A TRiko).

ELAŠUS.....................................Klasický letní cyklistický oděv do chladnějšího počasí (ELasťáky A ŠUSťáková bunda). Pozor - neplést s ešusem!

 

G

Guma.......................................Plášť nebo galuska.


H

Had.............................................Duše procvaknutá o ráfek.

Helmut.......................................Cyklistická přilba.

Hercka........................................Měřič tepové frekvence.

Hlavně že je pohoda!...............Výrok, který je:

  •   vyjádřením skvělé nálady!
  •   frází, používanou pro uklidnění rozčileného kamaráda.
  •   ironickou frází, používanou pro zlehčení traumatizujícího zážitku.
  •   nic neznamenající frází. :-)

Hodit držku................................Spadnout z kola.


Hotel, Hotýlek..........................Zastřešená autobusová zastávka, kterou lze použít jako úkryt před deštěm (případně i k přenocování).

Houpák, Houpánky.................Sjezd, následovaný mírným kopečkem. Díky setrvačnosti Vás to vyveze zadarmo až na jeho vrcholek.

 

CH

Chytnout plaváka......................zmoknout při jízdě na kole


J

Jelen!........................................Když někdo hlasitě říhne při jízdě lesem, komentuje se to hlasitým "Jelen!"

Jet v háku................................Jet těsně za sebou. První jezdec rozráží vzduch (tzv. táhne hák), ostatní se pohodlně vezou v takto vytvořeném závětří. Tahoun vydá asi 2,5-krát více energie než ti druzí (třetí, čtvrtí, pátí, ...).


K

Kamzoň!..................................Když někdo hlasitě říhne při jízdě v prudkém kopci, komentuje se to hlasitým "Kamzoň!" (odvozeno od "kamzík")

Kecat vo všom možnym.......Nezávazná konverzace mezi přáteli na všeobecně uznávaná témata (jen tak namátkou např.: záliby, ženy, kola, prudkost kopce, pohodovost cesty, pomlouvání nepřítomných, vzájemná konstruktivní kritika přítomných, různé veselé i vážné historky, vtipy, počasí, atd.)


L

Labůžo....................................Pocit, kvůli kterému je cyklistika tak oblíbená. Prožíváte ho při dlouhých mírných sjezdech (zejména v lesích), kdy máte zařazen nejtěžší převod a s minimální zátěží udržujete rychlost kolem 50km/h. Vítr Vám sviští kolem uší, cestu lemuje krásná příroda, les voní a je Vám nádherně... (Nedá se popsat, musí se zažít!!!)


M

Máčka.....................................Netrénovaný cyklista. Typická věta: "Kopce nám nevadí, nejsme žádný máčky."

Mastňáci

  •  Lidé, jedoucí v autě, na jehož střeše jsou ve stojanech upevněna kola.
  •  Lidé ve svátečním oblečení, jedoucí na kolech bez jakýchkoliv báglů, které v kopci předjíždíte na svém drsně ověšeném kole.


Muchovka, Muchová zastávka................Miniaturní odpočinková zastávka na 20 až 30 sekund. V nejtěžších kopcích docela pomůže. Pokud však překročíte zmíněný časový limit, ztvrdnou vám nohy a zažijete muka!


N

Natřít mastňáka............................Oblíbená zábava. Jedná se o předjetí mastňáka (viz. mastňáci) na cestě do kopce rychlostí 38 km/h !!! :-) (Držte se zásady: Čím víc mastňák funí, tím rychleji ho předjíždějte!)


P

Péct to.............................................Objevuje se ve tvaru prohlášení: "Peču to!" a oznamujete tím ostatním, že již déle nemíníte udržovat jejich bláznivé tempo.

Plná polní........................................Cyklokapsy, obsahující vše potřebné pro několikadenní přežití (jídlo, oblečení, atd.) + karimatka a spacák.

Poděkovat......................................Zaplatit v restauraci za oběd.

Prdelní mozol................................Častým ježděním na kole si vytrénujete "prdelní mozol", díky kterému vás sedací partie tolik nebolí.

Prolívačka......................................Vypití většího množství tekutin "na ex". Typicky se provádí s 0.7 litrovou lahví Hanácké kyselky.
(Brzo po prolívačce obvykle následuje "Jelen!" či "Kamzoň!" a zastávka s inverzním pitím "na ex" - však proto se tomu říká prolívačka.)

Protivaňák.....................................Prudký kopec. Dá Vám dost zabrat, ale není to zas až tak hrozné (jste-li trénovaný jedinec). Osvědčená rychlost jízdy 13km/h.


S

Strmilovák....................................Velmi prudký kopec. Někdy je ho možné přehlédnout, neboť vypadá jako slepá cesta ukončená zdí. Osvědčená rychlost jízdy 7km/h.


T

Tatratime [tatratajm], Tatranková..............Čas odpočinku, při kterém cyklisté stojí někde poblíž silnice, pojídají Tatranku a zapíjejí čistou vodou. Toto oblíbené silně kalorické jídlo se osvědčuje podávat vždy tak po 40 kilometrech nebo po 1.5 hodině jízdy!


U

Uvázat koně.......................................Zamknout kola, a to nejlépe několika zámky s využitím nepřenosných zařízení jako jsou zábradlí, stromy, atd.


V

Vidlák!................................................Jedinec, který při zastavování schválně drcne svým předním kolem do zadního kola cyklisty stojícího před ním.

Vršolek..............................................Nejvyšší místo kopce (něco jako vrcholek :-)). Slabší jedinci bývají povzbuzováni slovy: "Vydrž, támhle už je vršolek!"

Vyložená prdel.................................Speciální cyklistické elasťáky s "molitanovou" výztuží v dosedacích partiích.


Z

Zadarmo...........................................Jízda z kopce bez šlapání. (pozn.: každý kvalitní cyklista šlape i během klesání, "zadarmo" jezdí jen máčky (viz. máčka))

Zakázaný převod............................Nejlehčí kombinace převodů na vašem kole.

Zkopec..............................................Jedná se o kopec, který sjíždíte (tj. jedete z kopce dolů).

Zlom...................................................Místo v kopci, od kterého se stoupání začíná zmírňovat (Hmm.. jde to říct jednodušeji, ale copak tady můžu použít termín "inflexní bod"?!)

 

Pokud používáte své zajímavé názvy, napište nám do kontaktů, rádi zde přidáme vaše hlášky a necháme je zalézt pod kůži i ostatním borcům a borkyním! :-))

Zdraví Bredbery a Daffy
 

zdroj